Διευθυντές

ΚΩΤΣΙΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ Â Φυσικής Αγωγής (2007-2013)

ΜΠΙΣΙΛΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ Φιλόλογος (2013-2014)

ΣΑΡΡΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ Μαθηματικός  (2014-2015)

ΛΑΠΑΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Φιλόλογος (2015-2020)

ΠΕΡΔΙΚΑΚΗ ΣΟΦΙΑ (2020-2021)

Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΛΑΠΑΣ

1) Πότε σας δημιοuργήθηκε η επιθυμία να γiνεται εκπαιδευτικός και μάλιστα διευθυντής;

Εκπαιδευτικός ήθελα να γίνω από την εποχή που ήμουν μαθητής. Η θέση του διευθυντή δεν ήταν στις επιδιώξεις μου.Προέκυψε πρόσφατα μετά από παρότρυνση αρκετών συναδέλφων μου.

2) Πόσα χρόνια είστε στο σχολείο μας; Περιγράψτε μας μια μέρα σας στο σχολείο.

Το σχολείο ιδρύθηκε το 1988, και είμαι ιδρυτικό μέλος. Είμαι εδώ λοιπόν 28 ολόκληρα χρόνια. Η μέρα στο σχολείο συνηθώς είναι γεμάτη. Το έργο του Διευθυντή είναι σύνθετο. Πρέπει να επιτευχεί το διοικητικό, παιδαγώγικο και γραφειοκρατικό ρόλο του και ταυτόχρονα να αντιμετωπίσει πρακτικά προβλήματα, να διαχειριστεί κρίσεις. Όλα αυτά απαιτούν αδιάλειπτη παρουσία, ετοιμότητα και συνεχή προσπάθεια, και πανω απ' όλα ενδιαφέρον και αγάπη για τους μαθητές και συμπαράσταση και υποστηρίξη στους συναδέλφους εκπαιδευτικούς στο δύσκολο έργο τους.

3) Ποιά ήταν η πιο δύσκολη στιγμή στην καριέρα σας, και πως την αντιμετωπίσατε;

Υπήρξαν αρκετές δύσκολες στιγμές, χώρις να ξεχωρίζει κάποια. Η συνταγή για την αντιμετώπιση τους είναι ίδια για όλους, όπου κι αν εργάζονται : ψυχραιμία, διάλογος, αλληλοσεβασμός, ανεκτικότητα και κυριώς να διδάσκεται κανείς από τα λάθη του.

4) Ποιά ήταν η πιο χαρούμενη στιγμή στην καριέρα σας;

Αυτή δεν θα τη ξεχάσω ποτέ και έχει σχέση με το καθαρά εκπαιδευτικό μου έργο. Ήταν η στιγμή που μια μαθήτρια μου της Γ'Λυκείου το μήνα Δεκέμβριο μου είπε ότι διακόπτει το φροντιστήριο γιατί τα όσα παίρνει από το σχολείο της αρκούν. Τον Ιούνιο πέρασε στη σχολή που ήταν η πρώτη της επιλογή. Ήταν η μεγαλήτερη ηθική ικανοποίηση για μένα.

5) Πόσο σας επηρεάζει η δουλειά σας στην υπόλοιπη καθημερινότητα σας;

Είναι τόσο έντονη η ενασχόληση μου με τα ζητήματα του σχολείου που, όσο κι αν θέλω να τα ?αφήσω στην άκρη?,μετά το σχολείο δεν είναι εύκολο.

6) Μιλήστε μας για την οικογένεια σας;

Είμαι παντρεμένος. Έχω μία κόρη 28 ετών και ένα γιό 24 ετών.

7) Ποιά είναι τα χόμπι σας;

Πεζοπορία, κηπουρική, ανάγνωση, Sudoku, σταυρόλεξα, μουσική

8) Πως σας φάνηκε η ιδέα οι μαθητές να ασχοληθούν με την ιστοσελίδα του σχολείου;

Πολύ ενδιαφέρουσα και δημιουργική

Σας ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο σας, σάς ευχόμαστε να είστε γερός και δυνατός και γεμάτος όρεξη για νέες ιδέες για να δημιουργούμε όλοι μαζί σε αυτό το σχολείο ωραίες δραστηριότητες !!!!!

~ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΜΕ ΤΟ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ κ. Σαρρή Αντώνιο~

~Πότε σας δημιουργήθηκε η επιθυμία να γίνεται εκπαιδευτικός και συγκεκριμένα διευθυντής;

Είναι δύο ερωτήσεις. Όσον αφορά την πρώτη ερώτηση εκπαιδευτικός ήθελα να γίνω από μαθητής. Διευθυντής μετά από πολλά χρόνια ως εκπαιδευτικός από το 2010 και έπειτα.

~Πώς είναι μια συνηθισμένη μέρα στο γραφείο του διευθυντή;
  Πελάγωμα. Με πολύ γραφειοκρατική δουλειά την οποία πρέπει να τελειώνεις και να λύνεις προβλήματα.

~Η συνεργασία σας με τα παιδιά τις πρώτες μέρες ήταν εύκολη ή δύσκολη;

Περισσότερο από εύκολη. Τα παιδιά είναι παιδιά , τα ζούμε χρόνια καταλαβαίνουν τι θα πει καθηγητής και εμείς καταλαβαίνουμε πολύ καλά τι θα πει παιδιά.

~Ποια ήταν η στάση και η αντίδραση των μαθητών απέναντι στο νέο εκπαιδευτικό σύστημα;

Λογικό είναι να υπάρχουν απορίες, αντιδράσεις και προσπαθούμε να τους βοηθήσουμε να αντιμετωπίσουν το νέο εκπαιδευτικό σύστημα .

~Πώς σας φαίνονται οι αλλαγές στο νέο εκπαιδευτικό σύστημα;

Υπάρχουν και θετικά και αρνητικά. Θετικά είναι ότι υποχρεούστε να διαβάζετε όλα τα μαθήματα και αρνητικά ότι να ? κάθε αρχή και δύσκολη.

~Πώς σας επηρεάζει η δουλειά σας στην προσωπική σας ζωή;
  Δουλειά και προσωπική ζωή συνηπάρχουν!Το ένα επηρεάζει το άλλο με ευχάριστο και θετικό τρόπο!

~Θα αλλάζατε κάτι σε αυτό το σχολείο και αν ναι τι;
  Σε αυτό το σχολείο άμεση ανάγκη για αλλαγές δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή αλλά κάποια στιγμή θα υπάρξει γιατί χωρίς αλλαγές δεν προχωράει η ζωή.

~Οι συνάδελφοι σας είναι συνεργάσιμοι μαζί σας;
  Πάντα.

~Ποια ήταν η πιο ωραία και ποια η ποιο άσχημη στιγμή στην καριέρα σας ως διευθυντής;
 Όλες είναι ωραίες και ταυτόχρονα δύσκολες. Δεν υπάρχει άσχημη, υπάρχει δύσκολη. Αλλά όλες είναι ωραίες.

~Είστε παντρεμένος και αν ναι πόσα παιδιά έχετε;

Είμαι παντρεμένος και έχω δύο παιδιά.

~Σε τι κατηγορίες θα χωρίζατε τα παιδιά του σχολείου μας;
  Δεν τα χωρίζω σε κατηγορίες. Κάθε παιδί έχει την προσωπικότητα του και σε κάθε προσωπικότητα υπάρχουν και θετικά και αρνητικά στοιχεία. Γενικά είναι ένα σχολείο με πολύ καλά παιδιά και με πολύ καλή συνεννόηση.

~ Θα σας άρεσε το σχολείο μας να ενταχθεί στο εκπαιδευτικό σύστημα κάποιας χώρας του εξωτερικού;

Όχι. Το κάθε εκπαιδευτικό σύστημα είναι προσαρμοσμένο στις ανάγκες της χώρας του. Τώρα δουλειά μας είναι να προσπαθήσουμε να το βελτιώσουμε.