Σχολικό περιβάλλον

Μετά το πρωινό ξύπνημα, ετοιμάζεσαι να πας στο σχολείο! Μπαίνεις σε μια μεγάλη αυλή, την οποία ομορφαίνουν τα δέντρα και τα λουλούδια.

Το 2ο Γενικό Λύκειο Άνω Λιοσίων στεγάζεται σε ένα διώροφο κτίσμα που κατασκευάστηκε το 2011. Εκεί συναντά κανείς τους χώρους συγκέντρωσης των μαθητών, όπως και τις τάξεις στις οποίες παρακολουθούνται τα μαθήματα. Αυτές απλώνονται τόσο στην μπροστινή, όσο και στην πίσω πλευρά του σχολείου. Επίσης, υπάρχουν τρεις χώροι εκγύμνασης, το γήπεδο του μπάσκετ, του ποδοσφαίρου και του βόλεϊ, υπαίθριο θεατράκι, ιατρείο,βιβλιοθήκη, όπως και τα γραφεία των καθηγητών. Τέλος, η αίθουσα πολλαπλών δραστηριοτήτων συμβάλει στη λήψη αποφάσεων  και στην ενημέρωση των μαθητών για θέματα που χρειάζεται να συζητηθούν. Καλώς  ήρθες στο  2ο Γενικό Λύκειο Άνω Λιοσίων!