Εθνική επέτειος 2013

Γιορτή αφιερωμένη στην επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821

"Τούτην την πατρίδα την έχομεν όλοι μαζί, και σοφοί κι αμαθείς και πλούσιοι και φτωχοί και πολιτικοί και στρατιωτικοί και οι πλέον μικρότεροι άνθρωποι. Το λοιπόν δουλέψαμε όλοι μαζί, να την φυλάμεν κι όλοι μαζί και να μην λέγη ούτε ο δυνατός "εγώ", ούτε ο αδύνατος. Ξέρετε πότε να λέγει ο καθείς "εγώ"; Όταν αγωνιστεί μόνος του να φκειάση ή να χαλάση, να λέγη εγώ, όταν όμως αγωνίζονται πολλοί να φκειάσουν, τότε να λένε "εμείς". Είμαστε εις το "εμείς" κι όχι εις το "εγώ".
Γιάννης Μακρυγιάννης

Με αφορμή τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου, την Παρασκευή 22Μαρτίου 2013, οι μαθητές της Γ τάξης συμμετείχαν με όλη τους τη διάθεση, τον αυθορμητισμό και τη λάμψη της νεανικής τους ψυχής, απαγγέλοντας αποσπάσματα από τον Μακρυγγιάνη.Μέσα από το βιντεάκι που παρακολούθησαν έμαθαν και προβληματίστηκαν για τη ζωή των Ελλήνων του 1821.Στη συνέχεια χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς για πρώτη φορά στην ιστορία του σχολείου!

Ευχόμαστε να θυμούνται πάντα στη ζωή τους, τα ιδεώδη για τα οποία αγωνίστηκαν οι πρόγονοί τους!

Την γιορτή διοργάνωσαν οι καθηγητές: Κάββουρας Γεώργιος, Μουρατίδη Δήμητρα.