Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Αθλητικές Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού 2015-16

Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού 2015-16

Την Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015 με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε για δεύτερη χρονιά η "Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού" στο σχολείο μας.

Στο πλαίσιο της φετινής διοργάνωσης που είχε θέμα: "Σχολικός Αθλητισμός - Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα", τη θέση των μαθημάτων πήραν δράσεις με στόχο να ενώσουν τους μαθητές και να καταστήσουν το σχολείο ενεργητικό, κριτικό και δημιουργικό.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες συμμετείχαν σε δράσεις που διοργάνωσε ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής κος Γεώργιος Κάββουρας όπως μπάσκετ, βόλεϋ, ποδόσφαιρο, ενώ παρακολούθησαν και την προβολή ταινίας "Άλι" που επιμελήθηκε ο καθηγητής κος Λάμπρος Παπάζογλου.

Τέλος οι μαθητές με την βοήθεια της καθηγήτριας κας Γεωργίας Τσώνη δημιούργησαν μια αφίσα με θέμα ανάλογο με το περιεχόμενο των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αθλημάτων.